Agroprice.info
agrodovidka.info
  • Все новости и публикации
    • Новости компаний
    • Новости Украины
    • Растениеводство
    • Животноводство
    • Сельхозтехника
    • Финансы и страхование
    • Горячие предложения
    • Выставки, семинары
    • Интересное
  • Мини-сайты
  • АгроПартнер. Украина
  • Стандарты
  • Каталог предприятий
Мы на Facebook:

Партнеры проекта

Зернові технології – 2019
АгроТехСервис 2019
AGROSHOW Черкаси 2018
Агропорт-2019
Социально-информационный портал для агропромышленников

Роби правильно, роби вчасно – отримуй гарний врожай!

Admin | 10.09.2018 09:03

Польові досліди підтверджують високу економічну ефективність застосування регуляторів росту рослин «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С» на озимій пшениці

Звіт за 2017-й рік про переваги використання регуляторів росту рослин «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С» на озимій пшениці в умовах східного Степу України на базі польових дослідів, проведених лабораторією родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій Національного науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН України.

Встановлено, що на чорноземних ґрунтах східного Степу України за погодних умов 2016–2017 року (дефіцит вологи посівного періоду, оптимально забезпечений вологою зимово-весняний період і тривалий період температур менше + 15оС після весняного відновлення вегетації пшениці озимої) статистично достовірний приріст врожаю зерна отримано на варіантах «Передпосівна обробка насіння «СИЗАМ-НАНО» + некореневе підживлення «СИЗАМ-НАНО» (фаза кінець кущення)» та «Передпосівна обробка насіння «ГРЕЙНАКТИВ-С» на 8,9 ц/га та 7,6 ц/га відповідно.

Виробництво зерна пшениці – одне з головних завдань рослинництва в Україні. Визначальною умовою одержання стабільно високих врожаїв зерна пшениці є дотримання і чітке та своєчасне виконання регламенту агротехнології. Проте, не завжди вдається отримати очікуваний урожай пшениці, що обумовлюється багатьма зовнішніми факторами. Для підвищення рівня реалізації біологічного потенціалу культури важливе значення має впровадження у виробництво сучасних ефективних конкурентоспроможних технологій вирощування із застосуванням регуляторів росту і мікродобрив, головними перевагами яких повинні бути висока ефективність, низькі дози використання та екологічна безпека. До таких препаратів і належать регулятори росту рослин «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С». Препарати використовують як для обробки посівного матеріалу, так і по вегетуючих рослинах, причому ефективність дії залежить від способу застосування, фізіологічних особливостей культури, ґрунтово-кліматичних умов та технології вирощування.

Препарат «СИЗАМ-НАНО» являє собою суміш борної кислоти, сахарози і комплексу солей мікроелементів: марганцю, цинку, заліза, міді та кобальту та ін. Дія препарату основана на посиленні функціональної діяльності грибів-ендофітів, які продукують життєво необхідні фізіологічно активні речовини, що сприяють гармонізації процесів розвитку рослин. З появою подібного роду підходів у агровиробництві з’явилася можливість спрямованої регуляції життєво важливих процесів в рослинному організмі, мобілізації потенційних можливостей, які закладені в їх геномі з метою збільшення врожайності та поліпшення якості сільськогосподарської продукції.

Регулятор росту рослин «ГРЕЙНАКТИВ-С» – новий унікальний препарат вітчизняного виробництва, успішно пройшов багаторічні випробування в господарствах різної форми власності. Препарат екологічно безпечний, робота з ним не вимагає спеціальних захисних мер. Діюча речовина являє собою добре розчинну у воді біологічно активну органічну сполуку, що містить велику кількість атомів азоту. Має фунгіцидну, бактерицидну дії, властивості прилипачів.

Район дослідження знаходиться у центральній частині промислового регіону Донбасу та є типовим агроландшафтом за своїми геоморфологічними характеристиками.

Для того, щоб визначити оптимальну схему використання препаратів, дослід було заплановано таким чином, аби мати можливість проаналізувати вплив на врожайність озимої пшениці обробки посівного матеріалу та позакореневе застосування відповідних препаратів на фоні передпосівної обробки у фазу кінця кущіння та появи прапорцевого листка.

Для проведення досліду використовувалась традиційна технологія вирощування: дискування в два сліди на глибину 10–12 см; передпосівна культивацію до 6 см; посів сівалкою С3-3,6А на глибину 5 см із одночасним внесенням 100 кг/га амофосу; післяпосівне коткування поверхні; підживлення посівів озимини (150 кг/га КАС) по мерзлоталому ґрунту; друге підживлення аміачною селітрою – 150 кг/га; обробка від хвороб «Абакус» 1,5 л/га; гербіцид – «Калибр» 0,025 кг/га; обробка отрутохімікатами «Контадор» та «К-Отрин» по 1 л/га; третє підживлення Карбамід з «Новофертом» по 3 кг/га; проти комплексу захворювання – «Рекс Дуо» нормою 0,5 л/га. Культура – пшениця озима, сорт «Станичная».

Треба мати на увазі, що на час настання оптимальних строків посіву озимих культур 2016 року більша частина площ, призначених під сівбу озимини в Донецькому регіоні, була охоплена ґрунтової посухою внаслідок дефіциту опадів. Тому сприяли погодні умови другої половини річного періоду 2016 року, які були несприятливими для накопичення і збереження вологи в ґрунті.

Надзвичайно посушливі погодні умови призвели до значного зниження запасів продуктивної вологи в ґрунті, що унеможливило проведення посіву озимини в оптимальні строки.

Ще одним агрометеорологічним фактором, який обмежував повноцінний розвиток озимих післяпосівного періоду, став дефіцит тепла. Тому посіви озимини на кінець жовтня знаходилися в слаборозвиненому стані – фаза «шильця».

Зима 2016–2017 року хоча і характеризується тривалим холодним періодом (майже без відлиг), але достатня кількістю опадів створили сталий сніговий покрив, який утримувався на полях практично протягом двох місяців календарної зими, що і дозволлило рослинам відчувати себе досить комфортно навіть при морозах, що досягали в окремі дні до -20°С та, навіть, -23°С.

Температурний фон був не надто сприятливим, відмічалася надзвичайно велика кількістю заморозків на поверхні ґрунту та тривалий період середньодобових температур повітря нижче + 15°С.

Відносно сприятливі для озимих культур зимово-весняні умови вирівняли посіви пшениці за розвитком з невеликою перевагою варіанту «ГРЕЙНАКТИВ-С» (табл. 3.1) і забезпечили відносно високий рівень врожайності пшениці озимої і коливаннями по досліду від 53,9 ц/га до 62,8 ц/га. Передпосівна обробка насіння «СИЗАМ-НАНО» у самостійному застосуванні забезпечила врожайність пшениці озимої у 59,8 ц/га, що на 5,9 ц/га (11,0 %) вище за контрольний варіант. Передпосівна обробка насіння препаратом «ГРЕЙНАКТИВ-С» дала врожайність культури 61,4 ц/га, що на 7,6 ц/га (14,0 %) вище за контрольні показники.

Таблиця 1 – Урожай пшениці озимої

Дуже цікавим та важливим виявився той момент, що в умовах року проведення досліджень застосування позакореневого підживлення у фазу кінця кущення препаратом «ГРЕЙНАКТИВ-С» зменшує врожайність зерна пшениці до 55,5 ц/га. Для «СИЗАМ-НАНО» негативний ефект впливу у позакореневе підживлення проявляється тільки зі збільшенням кількості проведених обробок і за подвійного підживлення врожайність пшениці становить 57,1 ц/га. Однак підживлення по листу «СИЗАМ-НАНО» у фазу фаза кінця кущення дає максимальний по досліду приріст зерна 8,9 ц/га (16,5 %).

Чому так відбувається дає змогу розібратися аналіз відношення зерно/солома. Це відношення суттєво зменшилось у тих варіантах досліду, які показали зменшення прибавки врожаю. Це може бути пов’язаним з тим, що дія регуляторів направлена на стимуляцію росту вегетативної маси рослин і пізнє позакореневе їх застосування призводить до затримки репродуктивної фази. Ще одним підтвердженням цьому є змінення якості продукції.

Якість зерна пшениці оцінено за такими показниками: масова частка сирої клейковини та ВДК – вимір деформації клейковини, показник пружності, який є одним з важливих елементів якості пшениці, що впливає на хлібопекарські властивості борошна. За якістю не залежно від варіанту застосування препаратів клейковина зерна пшениці належить до групи ІІ задовільна слабка.

Але за кількістю клейковини (масовою часткою) окрім контрольного тільки варіант «Передпосівна обробка насіння «СИЗАМ-НАНО» + некореневе підживлення «СИЗАМ-НАНО» (фаза кінець кущення)» відносяться до третього класу зерна. Інші варіанти застосування регуляторів призводять до переведення зерна у четвертий клас за кількістю клейковини і до групи Б (фуражне зерно) за якістю зерна.

Можна зробити висновок, що пізнє застосування регуляторів росту «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С» в таких погодних умовах призводить до зменшення співвідношення між зерном та соломою в структурі врожаю, що може бути наслідком стимуляції вегетативних процесів та, за рахунок цього, уповільнення репродукції.

Подовження терміну визрівання спричиняє зменшення якості зерна за вмістом клейковини. Але варіант «Передпосівна обробка насіння «СИЗАМ-НАНО» + некореневе підживлення «СИЗАМ-НАНО» (фаза кінець кущення)» забезпечує достатній приріст врожаю пшениці озимої без погіршення якості зерна.

Позитивний ефект передпосівної обробки насіння препаратом «ГРЕЙНАКТИВ-С» на стан посівів пшениці озимої в умовах осіннього дефіциту вологи дає перспективу дослідження дії даних регуляторів росту рослин за варіювання метеорологічних особливостей різний періодів розвитку культури для визначення меж ризиків і окреслення умов очікування позитивного впливу препаратів.

З врахуванням якісного складу врожаю чистий прибуток від застосування регуляторів варіює від 405,0 грн./га на варіанті Передпосівна обробка насіння «ГРЕЙНАКТИВ-С» + некореневе підживлення «ГРЕЙНАКТИВ-С» (фаза кінець кущення) до 3191,6 грн./га на варіанті Передпосівна обробка насіння «СИЗАМ-НАНО» + некореневе підживлення «СИЗАМ-НАНО» (фаза кінець кущення) (табл. 3.2).

Таблиця 2 – Економічний ефект застосування регуляторів росту

Результати проведених досліджень засвідчують перспективність застосування препаратів «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С» на посівах пшениці озимої у зоні ризикованого землеробства в умовах східного Степу України.

Передпосівна обробка насіння озимини препаратами має адаптогенний ефект і дозволяє покращити стан посівів перед уходом в зиму за пізнього посіву та в умовах дефіциту вологи.

Зважаючи на те, що застосування регуляторів росту впливає на фізіологічні процеси розвитку вегетативної маси рослин і закладання репродуктивних функцій позакореневе підживлення пшениці озимої препаратами «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С» вимагає суворого дотримання фази внесення з врахуванням варіювання строків фізіологічного розвитку культури в залежності від температурних особливостей весняного періоду.

Використання «СИЗАМ-НАНО» та «ГРЕЙНАКТИВ-С» у технологіях вирощування пшениці озимої дозволяє отримати чистий прибуток за рахунок приросту врожаю зерна від 405,0 грн./га до 3191,6 грн./га навіть в екстремальних умовах щодо нестачі зволоження періоду посіву і тривалого періоду знижених температур після весняного відновлення вегетації культури.

Керівник – В.О. Зуза , зав. лабораторією родючості ґрунтів.



Замовлення продукції:

73011, м. Херсон, вул. Робоча, 82-а, офіс 38,
Старший консультант: Світлана Іванівна Шестакова

Тел.: (0552) 38-12-43, (050) 315-04-02, (095) 272-66-74;
e-mail: sizamagro@gmail.com;  www.agro-lider.com

Теги: «СИЗАМ-НАНО», «ГРЕЙНАКТИВ-С», озима пшениця, підвищення врожайності
Комментарии (0) | Последнее обновление 10.10.2018 14:29
0    0   
Комментарий жалобы (до 500 символов)
 


Оставить комментарий

Залогиньтесь, чтобы оставить комментарий
ВХОД ИЛИ РЕГИСТРАЦИЯ
ПРИСЛАТЬ НОВОСТЬ

РЕКЛАМА

  • Свежий номер «АгроПартнер. Украина»
  • Vanakov
  • Agrofarm
  • Воронам.нет
  • Агропрайд
agrodovidka.info
Copyright © 2007-2019 AgroDovidka.info
Все права защищены.
  • О нас
  • Контакты
  • Карта сайта