Яка модель розвитку агросектору найперспективніша для України

Експерти називають дві основні моделі розвитку агробізнесу: «аргентинська», де головним виробником є агрохолдинги та «французька», де переважають фермерські виробництва.
Експерт юридичної фірми ОМП Вадим Арістов розповів, що побутує хибна думка про взаємовиключність цих двох моделей. Крім того, вважається, що агрохолдинги по-хижацьки експлуатують природні ресурси, знищують село, а фермери – навпаки, та ще й не отримують належної допомоги від держави.
Необхідно сказати, що агрохолдинги мають статус досить могутнього агроекспортера та займають помітне місце в економіці України. Агрохолдинги розвивали стратегії вертикальної інтеграції, розвивали переробку, виробництво продуктів харчування, створювали потужності зі зберігання і перевалки. Це, зокрема, й десятки тисяч робочих місць.
Тим часом, фермерства не можна скидати з рахунків, адже малий виробник здатен на те, на що не спроможний вертикально інтегрований агрохолдинг.
Пан Арістов додає, що фермер має змогу максимально реалізувати потенціал кожної земельної ділянки, рослини, тварини. Саме фермер, і тільки фермер, може створювати гастрономічні шедеври виноробства або сироваріння. Зараз люди хочуть вживати якісну, смачну та здорову їжу – це світова тенденція. Тому і в Україні зростає попит на органічні продукти, біопродукти, фермерські продукти і т. д.
На його думку, найперспективніша модель розвитку українського агросектору — це синергія агрохолдингів і фермерських господарств.
«Ми маємо унікальну можливість об'єднати обидві моделі. Нині агрохолдинги увійшли в стадію здорової конкуренції. Вони вже змушені конкурувати за ресурси — насамперед, людські. Конкуренція за доступ до землі посилюється. На черзі, гадаю, вода. У цій, уже багато в чому ринковій, конкуренції виживуть і переможуть найбільш пристосовані з погляду ефективності компанії. Решта припинять своє існування. Їхнє місце займуть нові. Більш ефективні. Паралельно можливо та необхідно розвивати малий і середній бізнес. Тільки збільшення загальної кількості економічно активних одиниць забезпечить розвиток ринкових відносин за рахунок конкуренції, забезпечить оздоровлення, зростання і розвиток економіки», — підсумував Вадим Арістов.



Оставить комментарий
Залогиньтесь, чтобы оставить комментарий